Wyjazdy na biwak cieszą się ogromną popularnością, taka forma wypoczynku jest chętnie wybierana przez ludzi w każdym wieku. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie wakacji bez biwaku nad jeziorem lub w lesie. Aby taki wyjazd mógł się odbyć i był czystą przyjemnością, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni namiot. Co jest ważne podczas jego wyboru?
Czym się różni namiot turystyczny od kempingowego?
Jeżeli chcemy wybrać odpowiedni namiot, najpierw powinniśmy się zastanowić jaki rodzaj wybrać. Czy lepszy będzie namiot biwakowy, czy turystyczny. Czym się w ogóle one różnią od siebie? To pytanie zadaje sobie wiele osób.
Do grupy namiotów turystycznych zaliczamy zarówno namioty trekkingowe, jak i te, które rozbija się na dachu samochodu. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem, wynika to z tego że są przeznaczone do zabierania na wycieczki oraz do obozowania, gdy stracimy siły w trakcie wędrówki. W sklepach dostępne są również namioty samorozkładające się.
Z kolei namioty kempingowe są to typowe namioty, które zabiera się ze sobą na biwak. Zazwyczaj są większego rozmiaru, dzięki temu mieści się w nich większa ilość osób. Taki namiot ma wydzielone miejsce do snu, jak i przebywania w ciągu dnia.
Wybór tak na dobrą sprawę jest uzależniony od naszych preferencji, a wyżej podana charakterystyka nie jest umowna.
Przeczytaj też: http://www.wakacje-marzen.pl/czemu-warto-wybrac-sie-do-malezji/
Wilgotność namiotu
Wodoodporność namiotu to bardzo ważna cecha, ale co robić jak wilgoć pojawia się od wewnątrz? Nawet jeżeli nie trafiliśmy na deszczową porę podczas biwaku, to namiot może być lekko wilgotny od wewnątrz. Dzieje się tak w wyniku kondensacji pary wodnej. Zjawisko jest uzależnione od czynników zewnętrznych i jest spotykane w większości namiotów. Aby ograniczyć taki stan, należy zadbać o jak najlepszą wentylację powietrza w trakcie snu. Pomoce jest uchylenie wentylatorów lub drzwi wejściowych.
Dlatego najlepszym wyborem jest zakup namiotu 2-wejściowego. Poprzez uchylenie obu wejść zapewniamy optymalne warunki do wentylacji namiotu w nocy.
Wytrzymałość podłogi
Kolejna ważna rzecz to sprawdzenie, podczas rozbijania namiotu rodzaju podłoża. Bardzo często miejsce, które wybraliśmy na biwak ma kamieniste podłoże, a to z kolei może doprowadzić do uszkodzenia naszego namiotu, a dokładniej jego podłogi. Jeżeli wiemy, że wybieramy się w miejsce, które jest bardziej wymagające, powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkowe zabezpieczenie, czyli plandekę pod namiot.
Źródło: https://zaplanujurlop.pl/