Wybór Jastrzębiej Góry jako cel wakacyjnej wędrówki jest trafionym wyborem. Miejscowość ta, choć niezbyt duża, charakteryzuje się licznymi atrakcjami nie tylko w jej centrum. Czyste wody i nieco kaszubski charakter czynią Jastrzębią Górę ważnym punktem każdego pobytu nad Morzem Bałtyckim. Można zatrzymać się tu na całe wczasy lub tylko wpaść, by spędzić kilka miłych chwil.
Położenie Jastrzębiej Góry
Jastrzębia Góra dużo zawdzięcza swojej lokalizacji, czyli bezpośredniemu położeniu nad polskim morzem. Dostęp do plaży i kilku kąpielisk sprawia, że miejscowość jest chętnie odwiedzana przez turystów. Schodzą się tutaj dwie krainy geograficzne, Pobrzeże Gdańskie i Pobrzeże Kaszubskie. Tereny nie są nizinne, a zróżnicowane, występują m.in. klify i wąwozy. Od południowo-zachodniej strony Jastrzębia Góra graniczy z rzeczką Czarną Wodą. Oczywiście na płaskich obszarach należących do miejscowości znajdują się plaże.
Walory Jastrzębiej Góry
Walorem, często przesądzającym o wyjeździe na wakacje do Jastrzębiej Góry, są jej piękne krajobrazy, czyste plaże i kąpieliska. Powietrze tutaj jest rześkie i zdrowe, co zresztą stanowi dość typową cechę miejscowości nadmorskich. Poza zwiedzaniem, turyści mogą spacerować po okolicy, podziwiając wyjątkowe miejsca oraz bujną przyrodę. Jastrzębia Góra dysponuje rozbudowanym zapleczem, jeśli chodzi o możliwość zanocowania czy też skorzystania z dostępnych punktów gastronomicznych. Odwiedzający miejscowość nie powinni mieć żadnych problemów z dojazdem.
Lokalne atrakcje
Jeśli chodzi o dostępne w Jastrzębiej Górze atrakcje, wydają się dość zróżnicowane i liczne, jak na tak niewielką miejscowość. Ci jednak, którzy liczą na oglądanie zabytków i tym samym poznawanie historii, mogą się rozczarować. Zachowane budynki, które należą do grona zabytkowych, są dość młode, więc żeby skupić się na zamierzchłej przeszłości Jastrzębiej Góry, trzeba szukać źródeł lub zasięgnąć języka u mieszkańców, głównie starszych. Mimo niewielkiej wartości historycznej zabudowa miejscowości warta jest zainteresowania. Dużo obiektów powstało na początku XX wieku i prezentuje typowy dla epoki wygląd. Są to na przykład wciąż działające domy wczasowe przy ul. Bałtyckiej (niektóre są znane z tego, że nocowali w nich sławni ludzie, chociażby J. Piłsudski w domu wczasowym „Mewa”), liczne pensjonaty i wille. Budynki takie mieszczą się praktycznie na całym obszarze Jastrzębiej Góry, głównie blisko innych atrakcji lub w miejscach z pięknym widokiem na Bałtyk. Ciekawym obiektem zabytkowym jest również świątynia pw. Andrzeja Boboli znajdująca się przy ul. Kaszubskiej.
Nie trzeba skupiać się na architekturze, by mieć co oglądać podczas wypoczynku w tej pięknej miejscowości. Jednym z bardzo atrakcyjnych miejsc w bezpośredniej okolicy Jastrzębiej Góry jest wąwóz Lisi Jar, stanowiący wspaniały przykład, co potrafi stworzyć natura na przestrzeni lat. Podobnych wrażeń może dostarczyć spacer po wybrzeżu, podczas którego można podziwiać klify otaczające plażę.
Baza noclegowa
Jeśli chodzi o możliwość noclegu, Jastrzębia Góra posiada dość dużo placówek udostępniających pokoje dla turystów. Najczęściej wybierane są te noclegi w Jastrzębiej Górze, z okien których rozpościera się widok na najbardziej malownicze miejsca i obiekty. Oczywiście te pokoje najtrudniej wynająć, gdy przyjedzie się do miejscowości w sezonie. Zawsze jednak można liczyć na prywatne kwatery lub domki.
Podsumowanie
Wypoczynek w Jastrzębiej Górze może być interesujący. Turyści, którzy tu przyjeżdżają, mają do dyspozycji plaże i kąpieliska, jak również szereg zabytków. Mogą spacerować po okolicy, co stanowi okazję do podreperowania kondycji dróg oddechowych i nie tylko. Żeby wakacje były udane, warto zadbać o wygodny nocleg chociażby za pomocą tej strony: Przymorzu.pl.