Być może Ty też jesteś jedną z tych osób, która często słyszy o tzw. liście UNESCO lub że dany zabytek czy miejsce znajduje się na tej liście i niestety nie wiesz do końca, co to znaczy. Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, który rozjaśni Ci czym jest ta lista i co to w zasadzie oznacza, że dane miejsce zostaje wpisane na tę listę!
Zobacz też: https://www.citeam.pl/lasy-wawrzynowe-botaniczne-arcydzielo-wpisane-na-liste-unesco/
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO
Powszechnie znana lista UNESCO to w rzeczywistości Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to zbiór obiektów z dziedziny kultury, jak i natury, które cechują się szczególną wartością powszechną dla ludzkości w skali globalnej. Listę tę prowadzi i jest za nią odpowiedzialna wyspecjalizowana organizacja ONZ – UNESCO.
Co decyduje o tym, że obiekt zostaje wpisany na listę UNESCO?
By dany obiekt mógł zostać wpisany na listę UNESCO musi on przejść konkretną procedurę. Składa się ona z 6 kroków. Poniżej jest ich skrócona charakterystyka, która pomoże Ci zobrazować cały proces wpisywania na listę UNESCO.
- Najpierw państwa, które zajmują się konwencją UNESCO wybierają obiekty, które potencjalnie mogłyby znaleźć się na takiej liście. Zostają one umieszczone na tzw. liście informacyjnej.
- Następnie obiekty z tej listy informacyjnej są przesyłane do Centrum Światowego Dziedzictwa.
- W Centrum Światowego Dziedzictwa następuje głosowanie na obiekty, które zostały wytypowane, by znaleźć się na liście UNESCO.
- W tym kroku następuje weryfikacja wniosków.
- Sama weryfikacja to jedno. Trzeba jeszcze poprawnie wypełnione wnioski przesłać do ekspertów z ICOMOS oraz IUCN, którzy te nadesłane wnioski oceniają.
- W ostatnim dopiero kroku następuje podjęcie decyzji o tym, czy dany obiekt znajdzie się na liście UNESCO. Decyduje o tym Komitet Światowego Dziedzictwa na corocznej sesji. Obiekt musi być nie tylko wybrany i zaakceptowany, ale również spełniać minimum 1/10 kryteriów przyrodniczych i kulturowych.
Ciekawe jest to, że jeśli wniosek na dany obiekt zostanie odrzucony, to oczywiście może być uwzględniony w tej procedurze ponownie, ale musi spełniać konkretne wymagania. Są to np. nowe odkrycia związane z obiektem, nowe informacje naukowe.
Przeczytaj też: http://www.informacjanoclegowa.pl/polskie-tradycje-i-inne-rzeczy-ktore-dziwia-brytyjczykow/