Kontrola drogowa i co potem? Jak wygląda procedura karania nietrzeźwych kierowców?

0
2295
Kontrola drogowa i co potem? Jak wygląda procedura karania nietrzeźwych kierowców?

Zostałeś złapany za jazdę pod wpływem alkoholu i zastanawiasz się co Cię teraz czeka? W artykule opisujemy jakie konsekwencje grożą za jazdę pod wpływem alkoholu i jakie procedury czekają Cię po tym, jak alkomat podczas kontroli drogowej, pokaże niedozwolone stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

Procedura karna – na co należy się przygotować?

Po pewnym czasie od kontroli policyjnej, zostaniesz wezwany na komendę w celu złożenia wyjaśnień. Już wtedy może zostać Ci zaproponowane żebyś dobrowolnie poddał się karze, czyli przyznał się do winy i zgodził na karę zaproponowaną przez prokuratora.  W ten sposób możesz uniknąć rozprawy. Nie zawsze jednak jest to najlepsze wyjście. Czasem, w sądzie można uzyskać niższą karę. Co więcej, w niektórych przypadkach możliwe jest staranie się o tzw. „warunkowe umorzenie postępowania”. Polega ono na tym, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący, umarzy postępowanie karne pod ustalonymi warunkami. Dzięki temu, możesz zarówno uniknąć kary (w tym odebrania prawa jazy) oraz wpisania do Krajowego Rejestru Krajowego. Aby móc się o to starać, muszą zostać spełnione określone warunki. Po pierwsze, wina i szkodliwość społeczna czynu nie mogą być znaczne. Po drugie, okoliczności popełnienia przestępstwa muszą być wyjaśnione, a Twoja postawa oraz dotychczasowy sposób życia mają uzasadniać przypuszczenie, że będziesz przestrzegał prawa.

Wyrok nakazowy – alternatywna droga postepowania w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu

Zgodnie z polskim prawem, zarówno w sprawie o przestępstwo jak i wykrocznie, sąd może wydać tzw. wyrok nakazowy. Wyrok nakazowy jest wydawany bez konieczności przeprowadzenia rozprawy i bez udziału stron. Oznacza to, że sąd może wydać wyrok bez Twojej obecności. Oczywiście, od takiego wyroku można się odwoływać. Przeczytaj o tym więcej na stronie: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Jazda po alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem – w zależności od stanu upojenia. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”.  Prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest wtedy wykroczenie, które karane jest:

  • grzywną od 50 zł do 5000 zł;
  • karą aresztu od 5 do 30 dni;
  • zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 10 punktami karnymi.

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (czyli jeżeli zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest przestępstwem, za które grozi:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebranie prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat;
  • 10 punktów karnych.

Konsekwencje karne mogą być dotkliwsze w przypadku, gdy zostaniesz złapany na jeździe w stanie nietrzeźwym kolejny już raz lub pod wpływem alkoholu spowodujesz wypadek, w którym inna osoba dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć. W ostatnim wypadku można zostać skazanym na 12 lat pozbawienia wolności oraz utracić prawo jazdy dożywotnio.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ