Jak wygląda góralskie wesele? Tradycja i zwyczaje

0
766
Jak wygląda góralskie wesele

Góralskie wesele najczęściej organizowane jest przez pary młode, które pochodzą z takich regionów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjęcie w tym stylu wyprawili narzeczeni urodzeni w innych częściach Polski, lecz zafascynowani góralską kulturą czy ci, którzy kochają góry. Jak jednak powinna wyglądać taka impreza? Jakie są tradycje i zwyczaje obowiązujące na góralskich weselach? Podpowiadamy.

Góralskie wesele – błogosławieństwo rodziców i droga do kościoła

Tradycją, która choć nie jest ściśle związana z weselem, to jednak dotyczy dnia ślubu, jest pobłogosławienie państwa młodych przez ich rodziców, które powinno odbyć się w domu panny młodej. W obrządku tym powinna uczestniczyć spora część zaproszonych gości, a także kapela góralska śpiewająca wówczas pieśń starościny. Tuż przed lub po błogosławieństwie następują tzw. wypytowiny, czyli przemówienie świadka, a następnie para młoda udaje się do kościoła. Bardzo ważne jest, by każdy z narzeczonych dojechał do kościoła samodzielnie. Pan młody jedzie autem z druhnami, a panna młoda z drużbami.

Góralskie wesele – powitanie pary młodej mlekiem i chlebem

Pary młode, które decydują się na to, by urządzić prawdziwe góralskie wesele, bardzo często wybierają salę oferowaną przez Aries Zakopane, ponieważ wnętrze to zostało zaprojektowane z szacunkiem dla tradycji i kultury tego regionu. Dzięki temu świetnie wpisuje się w klimat góralskich wesel. Kiedy para młoda dociera do sali, jest witana przez swoje mamy m.in. mlekiem w kieliszkach do wódki. Następnie zaczyna się impreza.

Cepowiny na góralskim weselu

Jednym z tradycyjnych elementów góralskiego wesela są tzw. cepiny lub cepowiny. Na początku drużby i dróżki śpiewając tradycyjne góralskie piosenki, wykazują wady i zalety życia małżeńskiego. Następnie następują oczepiny, podczas których panna młoda zdejmuje wianek i zastępuje go specjalną chustą, która symbolizuje to, że stała się mężatką. Pan młody z kolei musi wykupić od druhen swój kapelusz, a na końcu zaśpiewać i zatańczyć z żoną. Tradycyjne góralskie cepowiny mogą trwać nawet 3 godziny.

Czym charakteryzują się góralskie wesela?

Na góralskim weselu goście, a także para młoda śpiewają regionalne przyśpiewki. Można powiedzieć, że towarzyszą im one przez cały dzień, ponieważ pierwsze z nich wykonywane są już podczas błogosławieństwa. Para młoda, która decyduje się na tradycyjne góralskie wesele, zazwyczaj ubrana jest w regionalny strój. Z kolei dekoracje na sali utrzymane są w folkowym klimacie. Dominują w nich kolory takie jak czerwień oraz zieleń, a także świeże kwiaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ