Recykling polega na takim przetwarzaniu wyrobów, aby dało się je wykorzystać ponownie. Materiały nadające się do recyklingu nazywamy surowcami wtórnymi, ponieważ mogą zyskać nowe życie. Minimalizuje to produkcję wyrobów z danego materiału, a dzięki temu – oszczędza surowiec oraz energię potrzebną do jego wytworzenia. Jaka jest rola recyklingu w dbałości o środowisko?
Czym jest recykling?
Recykling jest jedną z metod ochrony środowiska naturalnego. Celem jest ograniczenie zużycia surowców pozyskiwanych poprzez eksploatację przyrody oraz zmniejszenie ilości odpadów.
Aby osiągnąć założony cel, wykorzystuje się dany surowiec wielokrotnie. Przykładowo: plastikowa butelka po wodzie mineralnej może zostać przetopiona i stać się tworzywem, z którego powstaną klocki; makulatura powstała z nieaktualnych gazet i starych książek sprawdzi się przy produkcji ręczników papierowych.
Aby recykling był skuteczny, musi mieć miejsce w dwóch obszarach – podczas produkcji wyrobów oraz przy zarządzaniu odpadami. W założeniach recyklingu mieści się tworzenie nowych procedur i rozwiązań systemowych. Jest to sposób organizacji obiegu materiałów. To, czy recykling będzie skuteczny, zależy od wszystkich, których obejmuje swoisty łańcuch działań. Są w nim producenci, konsumenci oraz firmy zajmujące się utylizacją odpadów. Ponieważ na sprawny recykling wpływa wiele składowych, istotne jest promowanie takich rozwiązań, jak np. segregacja śmieci i wyrabianie w konsumentach proekologicznych nawyków już od najmłodszych lat, w przypadku producentów zaś – ukazywanie korzyści, jakie odnoszą ze stosowania metod produkcji przyjaznych środowisku.
Jak recykling wpływa na środowisko?
Recykling pozwala ograniczyć produkcję wyrobów. Ponieważ są wykorzystywane więcej niż raz, zmniejsza się popyt na produkcję wciąż nowych produktów. Przyczynia się to do dwóch pozytywnych zjawisk. Po pierwsze, maleje zużycie surowców takich jak drewno potrzebne do produkcji papieru. Po drugie, spada zużycie energii koniecznej do przetworzenia surowca w gotowy wyrób. Przekłada się to na mniejszą dewastację przyrody i ograniczenie zanieczyszczeń.
Drugi aspekt to oszczędność miejsca na odpady oraz całej infrastruktury z tym związanej. Materiały wykonane z surowców wtórnych nie zalegają na wysypiskach śmieci, a wydobywające się z nich substancje nie przenikają do powietrza, wody i gleby. Znów środowisko naturalne nie ponosi tak dużych strat, jak w przypadku jednorazowych wyrobów.
Każdy z nas może przyczynić się do usprawnienia procesu recyklingu. Wystarczy szukać produktów, na których opakowaniach widnieje symbol trzech zielonych strzałek, a same opakowania umieszczać w odpowiednich kontenerach. Wykorzystanie do pakowania surowców wtórnych jest coraz bardziej popularne, dlatego też nie powinno to być problematyczne. Warto wiedzieć także, którzy producenci korzystają z recyklingowanych surowców. Firma Polpak, oferując maszyny do produkcji opakowań z surowców wtórnych, wspiera producentów, którym środowisko nie jest obojętne. Trzeba pamiętać, że swoimi decyzjami konsumenckimi możemy wywierać wpływ na to, jak powstają wyroby, z których korzystamy na co dzień.