Jeśli masz dosyć wysokich rachunków za prąd, wodę czy ogrzewanie pomyśl nad nowoczesnym rozwiązaniem jakim są kolektory słonecznego.
Dzięki kolektorom można uzyskać wiele korzyści. Są to między innymi:
-
oszczędność na ogrzewaniu wody, bez względu na to czy jest to prąd, woda czy gaz, a może też węgiel
-
niezależność od podwyżek cen prądu, wody i gazu
-
nie trzeba rozpalać w piecu tylko po to zagrzać wodę
-
zawsze kiedy potrzebujesz masz dostęp do ciepłej wody
-
wspierasz ekologię, gdyż ograniczasz emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Kolektor słoneczny zwany jest również solarem. Urządzenie to służy do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna która dociera do kolektora zamieniana jest następnie na energię cieplną nośnika ciepła. Tym nośnikiem może być gaz (na przykład powietrze), bądź ciecz(glikol, woda).
Kolektory słoneczne można stosować niemal w każdym obiekcie mieszkalnym jak również niemieszkalnym. Nie musi to być nowo wybudowany obiekt, ale może to być stary budynek. Należy pamiętać, że kolektory najbardziej wydajne są w miesiącach od kwietnia do września, gdyż wtedy przypadają najlepsze warunki nasłonecznienia. Natomiast w pozostałych miesiącach to nasłonecznienie jest mniejsze, nie mniej jednak wtedy również można liczyć na ciepłą wodę, może nie w takich ilościach jak latem, ale wystarczy do wstępnego podgrzania wody dla celów użytkowych.
Zastosowanie kolektorów słonecznych bezpośrednio przekłada się na ograniczenie zużycia paliwa bądź energii elektrycznej na skutek skrócenia czasu pracy kotła grzewczego, jak też pompy ciepła. Ponadto cała praca instalacji solarnej potrzebuje jedynie minimalnych nakładów energii elektrycznej która niezbędna jest do zasilania pompy obiegowej oraz sterownika. Podgrzanie więc na przykład 200 litrów wody użytkowej od temperatury 10 do 45°C będzie kosztowało co najmniej kilka razy mniej niż gdyby się to odbywało z innego źródła ciepła.
Kolektory słoneczne mogą również wykorzystywane do podgrzewania wody w basenie jak również wspomagania instalacji centralnego ogrzewania współpracując z innymi źródłami ciepła (mogą to być kotły, kominy z płaszczem wodnym i pompy ciepła.
Cała instalacja ta składa się z następujących elementów:
-
kolektor słoneczny – zamienia on energię promieniowania ze słońca na energię cieplną. Energia ta przekazywana jest do ciepłej wody użytkowej.
-
Sterownik – zarządza on a także steruje pracą układu
-
Grupa pompowa – transportuje ona czynnik niezamarzający czyli glikol. Odbiera on ciepło z kolektorów a następnie przekazuje je wodzie
-
Zbiornik – to w nim podgrzewana jest woda. Ma najczęściej dwie wężownice. Jedna z nich ta dolna podpięta jest pod kolektor, a górna natomiast pod kocioł ogrzewania centralnego
Jeżeli rozważa się założenie kolektorów warto zatrudnić do tego profesjonalną firmę, która nie tylko zajmuje się montażem, ale działa bardziej kompleksowo. Najpierw przecież należy przeprowadzić audyt, który określi w którym miejscu należy umieścić kolektory, aby pracowały najefektywniej. Następnie sporządza się indywidualną wycenę, oraz proponuje sprzęt. Mogą to być na przykład kolektory płaskie jak również próżniowo-rurowe. Firma następnie montuje solary. W razie potrzeby świadczy usługi serwisowe.
Firmą, która w ten profesjonalny kompleksowy potrafi zając się klientem i zaproponować kolektory słoneczne jest z pewnością Strefa Energii. Firma ta pomaga również w pozyskaniu odpowiedniego dofinansowania.