Kasza gryczana – kalorie i składniki odżywcze

0
1965
Kasza gryczana

Kasza gryczana to nazwa kaszy wytwarzanej z obłuskanych nasion gryki zwyczajnej. Ojczyzną gryki są Chiny, gdzie roślina znana jest od ponad 5000 lat. Obecnie kasza gryczana jest ważnym składnikiem prawidłowego odżywiania. Jednym z głównych powodów, które na to wpływają, jest wyjątkowa kompozycja. Gryka zawiera nie tylko pełną gamę aminokwasów, ale jest również przykładem wolnych węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym.

Ile węglowodanów jest w kaszy gryczanej?

Ważne jest, aby zrozumieć, że zawartość węglowodanów w gotowanej kaszy gryczanej zależy od metody gotowania. Skład 100 g suchego zboża zawiera do 75 g węglowodanów – a podczas gotowania ta ilość gryki zamienia się w ok. 300-350 g kaszy. Około 30% masy każdego ziarna gryki przypada na amylozę (rodzaj skrobi o powolnym wchłanianiu), 10% na błonnik rozpuszczalny. Dzięki połączeniu tych składników gryka ma średni indeks glikemiczny – około 45-60 jednostek, w zależności od metody gotowania. Trzeba również zauważyć, że brązowy kolor gryki uzyskuje się poprzez prażenie wstępne – zboże w swojej naturalnej postaci ma jasnozieloną barwę. Taka kasza gryczana ma bardziej wyrazisty smak i wymaga dłuższego czasu do ugotowania – dzięki temu ma niski indeks glikemiczny. Jak w przypadku każdego innego produktu naturalnego, zawartość węglowodanów i kalorii w kaszy gryczanej dostarcza organizmowi duża ilość energii. W 100g produktu znajdziemy 343 kalorii, ok. 13 gramów białka, 72 gramy węglowodanów oraz aż 10 gramów błonnika.

Dlaczego warto jeść kaszę gryczaną?

Kasza gryczana, tak jak komosa ryżowa, amarantus i proso nie zawiera glutenu, dlatego jest bezpieczna dla osób, które mają alergię pokarmową. Kolejną zaletą kaszy gryczanej jest wysoka zawartość witamin, minerałów i składników odżywczych. 100 g suchego zboża zawiera 80% dziennego zapotrzebowania na mangan, 55% dziennej normy magnezu, 32% fosforu, 31% miedzi, 16% cynku, 14% żelaza, 12% selenu, 9% potasu i 2% wapnia. Kasza gryczana zawiera także witaminę P (rutynę), która poprawia krążenie krwi, wzmacnia naczynia włosowate i zwiększa zdolność organizmu do wchłaniania jodu. Substancje zawarte w kaszy gryczanej poprawia wrażliwość organizmu na insulinę. Innymi słowy, wyrównują poziom cukru we krwi, zmniejszają apetyt i stabilizują powstawanie uczucia głodu – tym samym ułatwiają utrzymanie diety odchudzającej. Kasza gryczana to jeden z wiodących produktów pod względem zawartości zdrowych węglowodanów i białka. Dodatkowo zawiera witaminy i minerały. Jeżeli chcemy, aby w naszej diecie było więcej takich zdrowych produktów, możemy korzystać z opcji, jaką jest catering dietetyczny Olkusz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ