Osobom chorującym na astmę, nadciśnienie, nadczynność tarczycy czy miażdżycę często towarzyszy arytmia serca. Czym jest i jak się objawia?
Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/arytmia-serca-leczenie/
Czym jest arytmia serca?
O arytmii mówimy gdy serce zamiast bić z regularną częstotliwością, bije szybciej lub wolniej. Przyspieszenie akcji serca może związek z silnymi emocjami lub wysiłkiem jednak w takim przypadku po ustąpieniu przyczyny, powinno powrócić do normalnej pracy. O arytmii mówimy gdy dzieje się tak z przyczyn nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu bodźcowo-przewodzącego. Wykrycie arytmii jest możliwe podczas badania EKG. Najgroźniejszą odmianą arytmii jest migotanie przedsionków które jest niebezpieczne dla zdrowia, może prowadzić do zgonu pacjenta jeśli nie zostanie podjęta próba przywrócenia akcji serca przez masaż lub defibrylację. Przedsionki serca przestają się kurczyć a to prowadzi do tworzenia się skrzepliny czego konsekwencją jest niedokrwienie.
Leczenie arytmii serca
Arytmia serca objawia się kołataniem serca, silną potrzebą kaszlu oraz uczuciem duszenia się. Jednocześnie mogą pojawić się zawroty głowy a także omdlenia. Pacjent może miewać częste bóle w okolicach klatki piersiowej oraz czuć się osłabiony. Jeśli przyczyną arytmii jest inna choroba jak na przykład niedoczynność tarczycy, powinno się podjąć próbę jej usunięcia. Jeśli to nie będzie skuteczne w leczeniu, można zastosować środki farmakologiczne a w poważniejszych przypadkach bywa zalecane wszczepienie rozrusznika serca.
Przeczytaj też: http://www.wakacje-marzen.pl/czym-sa-bole-wiencowe/